بیمه شخص ثالث
بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه‌ی شخص ثالث خسارت‌های جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث را پوشش می‌دهد. شخص ثالث به کلیه‌ی افرادی گفته می‌شود که در یک سانحه رانندگی ممکن است دچار حادثه شوند.

مرحله بعد
مرحله قبل مرحله بعد
بدون خسارت
با خسارت
مرحله قبل مرحله بعد
مرحله قبل استعلام و مقایسه

درباره بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث یکی از ضروری ترین انواع بیمه است که بیشتر مردم با آن آشنایی دارند. دلیل این امر، گذشته از کارایی و نقش بیمه شخص ثالث در زندگی، میتواند "اجباری" بودن آن باشد.

در قوانین راهنمایی و رانندگی ایران، نداشتن بیمه ی شخص ثالث نه تنها تخلف، بلکه جرم محسوب میشود و مالک وسیله ی نقلیه فاقد بیمه نامه، مشمول پرداخت جریمه خواهد شد. در بیمه ی شخص ثالث، بیمه گذار، مالک وسیله ی نقلیه - بیمه گر، شرکت صادر کننده ی بیمه نامه و شخص ثالث، هر فرد زیان دیده بجز راننده است که در حوادث مربوط به مورد بیمه شده دچار آسیب یا خسارت شده است.

بنابراین، راننده ی مقصر، شخص ثالث نیست. ولی برای جبران خسارت هایی که ممکن است به شخص راننده وارد شود،

"بیمه ی حوادث راننده" به همراه بیمه نامه ی شخص ثالث ارائه میشود.

چه مواردی تحت پوشش بیمه ی شخص ثالث است؟

۱. خسارت های وارد شده به اموال شخص ثالث و خسارت های وارده به وسایل منقول و غیرمنقولی که بخاطر برخورد با خودروی بیمه شده دچار آسیب شده اند.

۲. خسارت های جانی یا بدنی که ممکن است برای اشخاص ثالث رخ دهد. شامل : فوت، نقص عضو و هزینه های پزشکی ناشی از حوادثی که بواسطه ی خودروی بیمه شده اتفاق افتاده اند.

تمامی خسارت های جانی و مالی ذکر شده تا حداکثر میزان مبلغ تعیین شده از سوی شرکت های بیمه قابل جبران هستند.

سقف پوشش بیمه ی شخص ثالث چقدر است؟

سقف پوشش جانی در سال ۹۹ معادل مبلغ دیه در ماه حرام (۴۴۰میلیون تومان) است.

نکته : خسارت جانی راننده مقصر بر اساس دیه در ماه های غیر حرام (ماه عادی) پرداخت‌‌‌‌‌ می‌گردد.

حداقل پوشش مالی ۲٫۵ درصد دیه ماه حرام و حداکثر آن ۵۰ درصد دیه فرد مسلمان در ماه های حرام می باشد.

نکته : خودروهایی که ارزش روز آنها در زمان وقوع حادثه به تشخیص کارشناسان ارزیابی خسارت شرکتهای بیمه یا کارشناسان رسمی دادگستری، بیشتر از پنجاه درصد سقف تعهدات جانی که در ابتدای هر سال اعلام می‌شود، باشد به عنوان خودروی نامتعارف شناخته شده و خسارات مازاد وارد شده به این خودروها به عهده زیاندیده می باشد.

حق بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه میشود؟

۱. حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث هر سال توسط بیمه مرکزی تعیین و به شرکت‌های بیمه ابلاغ‌ می‌شود. این مبلغ بر اساس میزان دیه و تعداد سیلندر خودرو مشخص می‌گردد.

نرخ دیه طبق ماده ۵۴۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ از ابتدای سال ۱۳۹۹ مبلغ ۳۳۰ میلیون تومان در ماه‌های غیرحرام و مبلغ ۴۴۰ میلیون تومان در ماه‌های حرام تعیین گردیده است.

حق بیمه پایه سالیانه در سال ۹۹، مطابق جداول زیر اعلام شده است. این حق بیمه، برای حوادث ناشی از وسایل نقلیه برای تعهدات بدنی مطابق دیه و برای تعهدات مالی حداقل ۱۱ میلیون تومان است. البته سقف تعهد پوشش مالی بیمه شخص ثالث در حالت پایه ۱۱ میلیون تومان تعیین شده و بیمه‌گزار می‌تواند در صورت تمایل سقف پوشش مالی بیمه‌نامه را افزایش دهد. در سال ۹۹ حداکثر سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث ۲۲۰ میلیون تومان است. همان طور که می‌دانید قیمت انواع خودرو و لوازم و قطعات آن رشد قابل توجهی داشته؛ به همین دلیل توصیه می‌شود سقف تعهد مالی بیمه شخص ثالث را افزایش دهید و به پوشش پایه یعنی ۱۱ میلیون تومان بسنده نکنید.

نوع خودروی سواری شخصی مبلغ پایه (تومان)
کمتر از ۴ سیلندر ۱,۴۱۴,۲۰۰
پیکان. پراید. سپند ۱,۶۷۴,۷۰۰
۴ سیلندر ۱,۹۶۸,۷۰۰
بالاتر از ۴ سیلندر ۲,۲۰۳,۲۰۰

حق بیمه شخص ثالث در سال ۹۹ برای وسایل نقلیه سواری با کاربری آژانس، تاکسی، کرایه و مسافرکش شخصی درون‌شهری، ۱۰ درصد و سواری کرایه و مسافرکش شخصی برون‌شهری، ۲۰ درصد بیشتر از حق بیمه وسایل نقلیه سواری مشابه است. این افزایش در حق بیمه برای خودروهایی که کاربری آژانس، تاکسی یا مسافرکش دارند، در سال ۹۹ تغییری نکرده است و دقیقاً مشابه سال ۹۸ است.

۲. تخفیف بیمه شخص ثالث (تخفیف عدم خسارت)

یکی از مواردی که در محاسبه ی حق بیمه ی نهایی تاثیر گذار است، تخفیف عدم خسارت بیمه است؛ یعنی به تعداد سال‌‌‌‌‌هایی که بیمه‌گزار از بیمه ثالث خود استفاده نکرده باشد، به بیمه‌نامه او تخفیف عدم خسارت تعلق‌‌‌‌‌ می‌گیرد.

در جدول زیر نحوه ی اعمال تخفیف عدم خسارت را مطالعه کنید:

تخفیف عدم خسارت درصد تخفیف
سال اول ۵%
سال دوم ۱۰%
سال سوم ۱۵%
سال چهارم ۲۰%
سال پنجم ۲۵%
سال ششم ۳۰%
سال هفتم ۳۵%
سال هشتم ۴۰%
سال نهم ۴۵%
سال دهم ۵۰%
سال یازدهم ۵۵%
سال دوازدهم ۶۰%
سال سیزدهم ۶۵%
سال چهاردهم ۷۰%

۳. جریمه دیرکرد

در صورت اینکه به موقع برای تمدید بیمه نامه اقدام نشود، حق بیمه بدلیل احتساب جریمه دیرکرد افزایش خواهد یافت.

جریمه دیرکرد براساس نوع خودرو و بصورت روزانه محاسبه‌‌‌‌‌ می‌شود .

حداکثر میزان جریمه دیرکرد برای یک خودرو، ۳۶۵ روز است.یعنی اگر از آخرین تمدید بیمه نامه ی خودرو چندین سال هم گذشته باشد،بیمه گذار فقط جریمه ی یک سال را پرداخت میکند.

- جریمه ی دیرکرد به هیچ عنوان بخشوده نخواهد شد. و اگر کارگزاری اقدام به چنین کاری کند، تخلف بیمه ای انجام داده است.

۴. کاربری خودرو

یکی دیگر از مواردی که در تعیین حق بیمه لحاظ میگردد، نوع کاربری خودرو است.

بنابراین برای خودروهایی که بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند و در معرض خطرات بیشتری هستند حق بیمه ی بیشتری پرداخت میشود.

مثل: تاکسی، آمبولانس و ...

۵. پوشش بیمه نامه

میزان مبلغی است که شرکت بیمه برای پرداخت خسارت های مالی و جانی به بیمه گذاران تقبل کرده است.

حداقل میزان پوشش توسط بیمه ی مرکزی اعلام میگردد و معادل یک چهلم دیه در ماه حرام است.

بیمه گذاران میتوانند با پرداخت حق بیمه ی بیشتر، سقف پوشش بیمه نامه ی خود را افزایش دهند.

۶. مدت اعتبار بیمه نامه

بیمه نامه ی شخص ثالث را میتوانید برای مدت چند روز تا یک سال خریداری کنید. اما لازم به ذکر است که خرید آن بصورت سالانه از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است.

- اعتبار این بیمه نامه از ۲۴ ساعت پس از خرید آن آغاز میشود.

۷. سال ساخت و عمر خودرو
به دلیل اینکه خودروهای فرسوده بیشتر در معرض خسارت قرار دارند، برای خودروهایی که بیش از ۱۵ سال از سال تولیدشان میگذرد، به ازای هرسال ۲ درصد به مبلغ حق بیمه ی آنها اضافه میگردد.

حداکثر این ضریب ۲۰درصد است.

اگر بیمه نامه ی شخص ثالث به موقع تمدید نشود چه پیامدهایی دارد؟

۱. توقیف خودرو

در صورتی که خودروی فاقد بیمه نامه ی معتبر، توسط پلیس راهنمایی و رانندگی متوقف شود، حتما به پارکینگ منتقل میگردد و راننده ی خاطی تنها پس از تمدید بیمه نامه مجاز به تحویل گرفتن خودروی خود می باشد.

پرداخت هزینه ی پارکینگ نیز به عهده ی مالک خودرو می باشد.

۲. عدم پرداخت خسارت توسط بیمه گر

اگر سانحه ای رخ دهد و راننده ی مقصر بیمه نامه ی شخص ثالث معتبر نداشته باشد، پرداخت کلیه ی خسارت های پیش آمده ناشی از فوت، جراحت و نقص عضو برای اشخاص ثالث، به عهده ی خود او می باشد و شرکت بیمه هیچ تعهدی در قبال پرداخت خسارت ندارد.

همچنین به دلیل اینکه شرکت بیمه جهت پرداخت خسارت، از دو طرف حادثه مدارک معتبر میخواهد، ممکن است برای دریافت خسارت با مشکل مواجه شود.

۳. خودروی فاقد بیمه نامه شخص ثالث قابل خرید یا فروش نیست.

۴. جریمه ی دیرکرد

به ازای هر روز که بین تاریخ اتمام اعتبار بیمه نامه قبلی و تاریخ تمدید آن، وقفه ایجاد شود، مبلغی به عنوان جریمه ی دیرکرد به حق بیمه قابل پرداخت اضافه می شود.

چگونه می توان جریمه ی دیرکرد بیمه شخص ثالث را کاهش داد؟

به دلیل اینکه داشتن بیمه نامه ی شخص ثالث برای همه ی دارندگان خودرو الزام قانونی دارد، در صورت عدم تمدید به موقع، جریمه دیرکرد روزانه باید پرداخت شود. و این مبلغ به هیچ عنوان شامل تخفیف یا بخشودگی نمیشود.

بهتر است مالک خودرو تا یک هفته قبل از اتمام اعتبار بیمه نامه، نسبت به تمدید آن اقدام نماید.

- استثناء: فقط در صورتیکه که در زمان سررسید اعتبار بیمه نامه، خودرو در پارکینگ نیروی انتظامی باشد، بیمه شده میتواند با ارائه ی مجوز رفع توقیف خودرو به شرکت بیمه، از پرداخت جریمه ی دیرکرد معاف شود.

چگونه مناسب ترین بیمه شخص ثالث را خریداری کنیم؟

اینکه بتوانید بهترین بیمه نامه متناسب با نیازها و شرایط خود را با قیمت مطلوب پیدا کنید مستلزم آن است که از کلیه ی شرکت های ارائه دهنده ی بیمه ی شخص ثالث پرس و جو کرده و اطلاعات گردآوری شده را با هم مقایسه کنید. بدیهی است که اینکار وقت زیادی را میطلبد و بطور معمول شرایط انجام آن برای عموم افراد فراهم نیست.

ازین رو شما میتوانید از روش خرید آنلاین بیمه استفاده کنید و در کمترین زمان، تنها با وارد کردن اطلاعات خودروی خود در سایت تیم بیمه از شرکت های بیمه استعلام قیمت گرفته و مناسب ترین آن را خریداری نمایید.

۱- منظور از شخص ثالث چه کسی است؟

شخص ثالث هر انسان دیگری به جز راننده ی مقصر است که طی سانحه ی رانندگی دچار خسارت مالی یا جانی شود.

۲- آیا بیمه شخص ثالث برای همه الزامی است؟

بله. طبق قوانین، داشتن بیمه شخص ثالث برای کلیه ی دارندگان وسایل نقلیه (سواری، مسافری، خودروی بارکش، موتور سیکلت و ...) الزامی است و نداشتن آن تخلف محسوب میشود.

۳- نداشتن بیمه شخص ثالث چه پیامد هایی دارد؟

الف) خودروی فاقد بیمه نامه شخص ثالث به محض شناسایی توسط افسر راهنمایی و رانندگی توقیف می شود.

ب) اگر سانحه ای رخ دهد و راننده ی مقصر بیمه ی شخص ثالث نداشته باشد، تا زمان پرداخت کامل خسارت های مالی و جانی، در زندان خواهد بود.

پ) خودروی فاقد بیمه شخص ثالث غیر قابل فروش است.

ت) در صورتی که راننده مدتی را بدون بیمه گذرانده باشد و پس از آن اقدام به خرید بیمه کند، باید جریمه دیرکرد هم بپردازد.

۴- آیا خسارت های وارد شده به راننده مقصر هم در بیمه ی شخص ثالث جبران میشود؟

بیمه شخص ثالث فقط مسئول جبران خسارت های جانی و مالی وارد شده به افراد زیان دیده به جز راننده است. خسارت های وارد شده به راننده از طریق بیمه حوادث راننده یا بیمه بدنه قابل جبران هستند.

حوادث راننده پوشش اجباری بیمه شخص ثالث است ولی فقط غرامت فوت و نقص عضو را پرداخت میکند.

۵- اگر بیمه شخص ثالث نداشته باشم، تخلف و تصادف هم نکنم، آیا باز هم ماشین من توقیف میشود؟

داشتن بیمه شخص ثالث برای همه ی وسایل نقلیه الزام قانونی دارد.

اگر به هردلیلی ماموران راهنمایی و رانندگی خودروی فاقد بیمه نامه را شناسایی کنند، علاوه بر توقیف خودرو راننده ی متخلف باید جریمه هم پرداخت کند.

۶- چقدر طول میکشد تا بیمه ی شخص ثالث دیه را پرداخت کند؟

معمولا به محض اعلام رای دادگاه شرکت بیمه موظف به پرداخت خسارت است. اما بستگی به شرکت بیمه دارد. گاهی ممکن است طبق نظر کارشناس بیمه و قبل از رای دادگاه مبلغ دیه پرداخت گردد.

۷- آیا مبلغ دیه برای زنان و مردان و مسلمانان و غیر مسلمانان یکسان است؟

بله. طبق قوانین جدید بیمه دیه همه ی افراد برابر است.

۸- برای دریافت خسارت از بیمه شخص ثالث چه مدارکی لازم است؟

اگر از تصادف کروکی دارید، لازم است برای دریافت خسارت اصل کروکی به همراه اصل و رونوشت کارت خودرو، بیمه‌ نامه و گواهینامه زیان‌دیده و مقصر حادثه بعلاوه ی یک کوپن از بیمه نامه ی خود را ارائه دهید. در صورتی که کروکی غیر سازشی باشد، ارائه ی مدارک قضایی نیز لازم است. اگر تصادف بدون کروکی باشد، اصل و رونوشت کارت ماشین، گواهینامه، بیمه‌ نامه وکوپن بیمه‌ نامه ی مقصر لازم است. در تصادفات بدون کروکی، حضور مقصر حادثه به همراه خودروی خود الزامی است تا کارشناس بیمه خودروی هر دو طرف را بررسی کند.

اگر طی حادثه، شخص ثالث خسارت جانی دیده باشد، حضور مقصر برای دریافت خسارت الزامی است.

۹- آیا میتوانم در یک تصادف از چند کوپن بیمه شخص ثالث استفاده کنم؟

خیر. برای هر حادثه فقط میتوان از یک کوپن استفاده کرد.

اخطار!
بیمه ها در تیم بیمه
بیمه بدنه
بیمه شخص ثالث
بیمه مسافرتی
بیمه عمر
بیمه درمانی
بیمه زنان
اطلاعات بیشتر
ورود به پنل
شرایط و قوانین
سوالات متداول
همکاری با ما
تماس با ما
درباره ما
دانلود اپلیکیشن
دانلود نسخه اندروید
دانلود نسخه آی او اس
تماس با ما
تهران - سهروردی شمالی - کوچه تهمتن - پلاک ۱۳ - واحد ۱
۵۴۵۲۹ - ۰۲۱
# ۱۰۰۲۰۲ * ۶۶۵۵ *
info@tbimeh.ir
تمامی حقوق این وبسایت متعلق به شرکت کارگزاری رسمی بیمه بازاریابان ایرانیان زمین می‌باشد. | ۱۳۹۸ ©